Sembolik hesaplama programı olarak kullandığım Maple ile “Tıklanabilir Matematik” kullanabilmek için yapılması gerekenler

Maple yazılımı www.maplesoft.com adresinden indirilip kullanılabilen ücretli bir sembolik hesaplama yazılımıdır.  Yazılım ile ilgili bilgi almak için Türkiye distribütörünün sitesini inceleyebilirsiniz.

Maple “Tıklanabilir Matematik” ( Clickable Math ) konseptini sunmaktadır. Yani maple ile yazılan ifadelerin üzerine sağ tuş ile tıkladığınızda o ifadelere uygulanabilecek işlemlerin bir listesini çıkarır. O listedende istediğiniz işlemi uygulayabilirsiniz.

Kendi yardım dosyalarında yazılanları aynen uyguladığım halde bir türlü “Tıklanabilir Matematik” özelliğini çalıştıramamıştım. Bir hafta sonu bunun sebebini araştırdım, hiç bir yerde böyle bir problem ve çözümüne rastlamadım.  En sonunda bunun Maple ile ilgili bir problem olmadığını JAVA ile ilgili bir problem olduğunu keşfettim. Çünkü maple arkaplanda JAVA kullanıyordu. JAVA ise bölgesel ayarların Türkçe olduğu durumlarda problem çıkarıyordu.

Bölgesel ayarların ingilizce olması durumunda maple ile sağ tuş özelliği problemsiz olarak çalışabiliyor.

2 comments

  • acaip iyi bir tespit yapmışsıın Allah senden razı olsun gerçektren çıkılmaz bir problemdi perogramı orjinal aldım satan adamlar bile buna cevap veremediler

  • bir hafta sonumu bu problemi çözmek için harcamıştım. Bu acı tecrübemden hareketle yazdığım yazının sizlere faydalı olduğunu öğrenmem benim içinde mutluluktur..

    İnsanlara faydalı olabiliyorsak ne güzel..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.