pocket pc üzerinde kullanmanız gereken yazılımlar

Bu yazıda Asus P535 Pocket pc windows mobile 6.1 üzerinde kullandığım yazılımları bulabilirsiniz. Kullandığım programları ve bu programların hangi özelliklerinden dolayı tercih ettiğimi açıklamaya çalıştım. Buna benzer bir yazı bulmayı gerçekten çok isterdim fakat şu ana kadar böyle bir yazı görmedim. Genelde insanlar kullandığı programların adlarını veriyor.

PDA (Personel Digital Asistant) = Kişisel Dijital Asistan olarak kullanılması gereken pocket pc ‘ler ne için kullanılıyor, nasıl verimliliğimizi artırıyor, nasıl bize yardımcı oluyor merak ettiğim konulardan birisidir..

1. Phone Today http://www.burroak.on.ca/ptoday.html
Bence en önemli yazılım bu olmalıdır. Programın yaptığı işlem basittir. İstediğiniz saatlerde radyonuzu açar, istediğiniz saatlerde radyonuzu kapatır. Buradaki radyodan kastedilen telefon özelliğidir. Ben her gün yatmadan önce örneğin 00:30’da telefonumu uçak moduna alıp sabahta uçak modundan çıkarmak yerine bu program ile otomatik olarak 00:30-08:00 arasında telefonumu kapatıp açabiliyorum. Alarm ile uyanmak için telefonunun açık olması nedeniyle bu program çok önem kazanıyor zira telefon yakınımda bir yerlerde uyuyorum.

Phone Today  yazılımını kullandığım ROM’lardan birisinde denk geldim ve artık benim olmazsa olmaz programlarım arasındadır. Alternatif olarak Slipstream Phone Schedule yazılımınıda keşfettim fakat henüz deneme şansım olmadı.

2. Resim Göstermek için kullanılabilecek Programlar
2.1 Xnview
http://www.xnviewpocket.org/

3. Yedekleme Yazılımları (Backup)
3.1 PIM Backup application (v2.8)
http://www.dotfred.net/ Bu yazılım ile düzenli olarak (zamanlanmış) kişiler, takvim, son aramalar, SMS mesajları, görevler, hızlı arama vs. gibi kişisel bilgilerinizi yedekleyip geri yükleyebilirsiniz. Program mükemmel bir şekilde çalışıyor. Her ROM yüklememden sonra bu program ile en son arananlar ve SMS mesajlarımı geri yüklüyorum. Fakat eposta hesap ayarlarını geri yükleyemediği için öncelikle SPB Backup ile aldığım yedekten sadece eposta hesaplarımı geri yüklüyorum. SPB backup ile SMS mesajlarını da geri yükleyebiliyorum fakat son arananlar ve arama kayıtlarını geri yükleyemiyorum.

4. Sistem araçları
4.1 PHM Pocket PC PowerToys
Kaç zamandır aradığım bir araç vardı, sonunda buldum. Today ekranında sağ alt taraftaki kısa yollara bazı programlar eklemek istiyordum fakat nasıl yapılacağını bir türlü bulamamıştım..
şuradan ücretsiz olarak indirip kurduğumuz pek çok faydalı programdan birisi tam istediğim işi yapıyormuş = PHM TrayLaunch PowerToy

One comment

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.