moodle’nin kurulumunu nasıl yapacağız?

MOODLE ile ilgili Öğrenci Projeleri içinde yazdığım bir yazıyı buradan paylaşmak istiyorum.

Moodle Kurulumu nasıl yapılır?

Eğer http://download.moodle.org/ sitesine girip aşağıdaki bağlantıdan
http://download.moodle.org/download.php/stable19/moodle-latest-19.tgz
dosyayı indirirseniz kurulumu yapamazsınız. Çünkü burada sadece moodle sisteminin php kodları vardır. Bu kodların çalışması için gerekli olan apache, mysql ve php’nin sizde yüklü olması gerekir. Veritabanı açma vs. gibi hiçbir işlemle uğraşmadan moodle kurulumu için

http://download.moodle.org/windows/ adresinden

http://download.moodle.org/download.php/windows/MoodleWindowsInstaller-latest-19.zip

dosyasını indirseniz kurulumu yapabilirsiniz.

kurulum ile ilgili ingilizce döküman şurada : http://docs.moodle.org/en/Installing_AMP#Windows

kısaca yapmanız gereken şu :
Slightly faster

 1. Using Windows Explorer run the file c:\xampplite\restart_xampp.bat and do not close the window that opens.

yani restart_xammp.bat dosyasını çalıştır ekrana ne yazdığına bak. işlem tamamlandığında kurulum bitti.

 1. In Windows Explorer click on c:\xampplite\apache_start to start the Apache web server. This opens a new window that you should leave open.
 2. In Windows Explorer click on c:\xampplite\mysql_start to start the MySQL database server. This opens yet another new window that you should leave open.

sonra ister apache_start.bat ve mysql_start.bat dosyalarını çalıştırın, istersen xammp_control.exe ‘yi çalıştırıp apache ve mysql ‘in yanında start düğmelerine basın.

apache ve mysql çalışıyorsa kurulumu http://127.0.0.1 veya http://localhost ile yapabilirsiniz.

ama apache ve mysql çalışmıyorsa neden olduğunu bulmak zor. skype vardır çalışmaz, antivirus vardır çalışmaz, firewall vardır çalışmaz, firewall’daki engellemeyi kaldır ayarına hayır demişsindir çalışmaz, daha önce başka bir apache,mysql kuruludur onun ayarları ile karışır çalışmaz vs.vs.vs.

Şu anda en güncel moodle versionu 1.9’dur. Eğer ilk kez moodle kullanmayı düşünüyorsanız bu sürümü yükleyiniz.

5 comments

 • Eğer bu yazıyı okuduktan sonra moodle çalıştırmayı başaramadıysanız, lütfen ne gibi bir problemle karşılaştığınızı bildiriniz.

 • Moodle kurulumu şu üç kişi anlatılmalıdır (zamanım olduğunda ekleyeceğim)

  1. Evdeki bilgisayarında kendi moodle ını kurup sadece kendisi kullanacak ev kullanıcısı (hiç bir ücret gerekmez, sadece kendisi kullanabilir, internet üzerinden erişilmesi için sürekli değişen IP adresinin bilinmesi gerekir.)
  2. okuldaki bilgisayara kurup sadece okuldaki bilgisayarlardan erişim sağlanacak eğitim kullanıcısı (ücret gerekmez, okuldaki bilgisayarlardan hızlı erişilir ve problemsiz kullanılabilir.)
  3. internetten herkesin erişimine açık uzaktan eğitim kullanıcısı ( bu kullanıcının alanadı ve web barındırma hizmeti satın alması gerekmektedir.)

 • moodle sitenizi internet üzerinden erişilebilecek şekilde kullanmak istiyorsanız
  bir tane (domain) alan adı ve web barındırma hizmeti satın almanız gerekiyor. ne kadar web alanı kullanacağınızı yaklaşık olarak belirlemeniz gerekiyor. 200 MB yeterlimidir yoksa 500 mb ‘lık alanmı gerekir. Öğrencilerinize moodle üzerinden döküman, video vs. sunacakmısınız ? yoksa sadece moodle mı kullanılacak ? 100 mb ‘da yeterli olabilir. .. alacağınız web barındırma hizmetinin php destekli olması gerekmektedir.

  satın alma işleminden sonra ise bilgisayarınızdaki kurulum işleminin aynısını doğrudan satın aldığınız alan adı ve web barındırma hizmeti üzeirnden yapabilirsiniz. bunlarda bir zorluk yoktur.

  web barındırma ve alan adı konusunda ise size yardımcı olmaya çalışırım.

  fakat ücretsiz bir şeyler istiyorsanız : http://www.keytoschool.com/
  adresinden kayıt yaptırabilirsiniz.. fakat adres olarak adsoyad.com gibi bir site adresiniz olmaz, adsoyad.moodlehub.com gibi bir adresiniz olur.

 • config.php dosyası içindeki wwwroot değerini ,
  kurulumu yaptığınız moodle’a ulaşmaya çalıştığınız web sitesinin adresini yazabilirmisiniz ?

  makine internet üzerinden erişilip mi kullanılacak ?

 • Konuyla ilgisiz ama blog daki en uygun konu buydu.Adobe Connect ile moodle arasında Single Sign için uğraşıyorum. Aslında ilk ciddi adımı bugünlerde attım.Başarılı şekilde kuruluyor. Toplantı odası oluşturabiliyorum kullanıcı ekliyorum moodle tarafında sorun yok. Fakat Kullanıcı oluşturup kullanıcıya adobe katılımcı rolü ve moodle öğrenci rolü verdiğim zaman kullanıcı bazen karşı tarafta yani adobe ta oluşmuyor. Toplantı da bir sıkıntı yok oluşuyor. Bir fikriniz var mı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.