Asus N53S Notebook , Asus N53SV SX062V Dizüstü Bilgisayar

Vatanbilgisayar’dan %20 indirimli olarak Asus N53SV-SX062V dizüstü bilgisayar satın aldım. Bilgisayarı kullanıyorum fakat diskinin çok çok yavaş olduğunu düşünüyorum. Disk ile ilgili bir problem mi var bilemiyorum.

 

Asus dizüstü bilgisayar ile ilgili donanımhaber formunun bağlantısı

 

ASUS N53 (SN-SV) Serisi Demonte İşleminin adım adım detaylı resimlerinin olduğu site için buraya tıklayabilirsiniz.

DVD-ROM yerine ikinci bir Sabit Disk veya SSD Disk takmak için kullanılabilecek sabit disk kutusu 44.75$ + 25$ (kargo) ile toplam 69.75 $ yani yaklaşık olarak 100 TL civarına geliyor. Elimdeki SSD Diski bilgisayarıma takabilmek için mükemmel bir çözüm bulmuş oldu. Siparişini verdim.  FeedEx priority shipping ile 3-5 gün içinde Amerikan gelmesini bekliyorum. Ürün elime geldiğinde demonte işlemlerindeki resimlerden de yardım alarak DVD-ROM ‘u söküp yerine takabileceğimi düşünüyorum.

Satın aldığım ssd diskinin marka ve modelinin bir önemi yok aslında.. Tüm 2.5″ ‘lik SSD diskleri problemsiz olarak takabilirsiniz..
Fakat benim daha önce aldığım 60 GB Corsair SSD disk arızalandı ve vatanbilgisayar para iadesi yaptı.

60 GB yetmediği için 120 GB almaya karar vermiştim. Almışken en iyisini alayım istedim ve 120GB Vertex 3 Max IOPS Serisi Sata 3.0 SSD(550MB Okuma/ 500MB Yazma) modelini aldım.

http://www.vatanbilgisayar.com/ocz-vtx3mi-25sat3-120g-120gb-vertex-3-max-iops-serisi-sata-30-ssd(550mb-okuma-500mb-yazma)/productdetails.aspx?I_ID=56417

Sanıyorum şu anda bu ürünü satın almaya gücüm yetmezdi ( dolar kur farkından dolayı fiyatı yükselmiştir. Ayrıca ben aldığımda %25 vatan indirimi vardı.  07.09.2011 tarihinde 607,63 TL ‘ye satın almışım.

WorldCard ile 6 Taksit %25 İndirim 607,63 TL

 

Bilgisayarın özelliklerini Speccy isimli program ile kontrol ettim :

image

 

İşlemcisi i7 ve 4 çekirdek.. Dolayısıyla aynı anda 4 işlemi rahatlıkla yapabilmesi lazım. Ayrıca hyperthreading teknolojisi ile 4 çekirdekte 8 işlem yapabildiğini iddia ediyor intel.

image

Windows 7 Puanı ise aşağıdaki gibi

image

Bilgisayar üzerinde iki tane ekran kartı var. Bunlardan birisi pilin daha uzun süre gitmesi için konulmuş. gerçekten de şarj aletinin bağlantısını söküp 4-5 saat boyunca başka bir masada çalıştım. Sürekli kullanmadım bilgisayarı ama bu kadar süre gitmesi benim için oldukça güzeldi. Daha önceden benq joybook s41 ile ancak 15-25 dk. kullanabiliyordum çünkü bilgisayarın pili bozulmuştu.

 

image

Üzerinde şu anda 4 GB RAM var. Fakat ben vatanbilgisayar’dan 2 tane daha 4 GB ‘lık Corsair Value RAM satın aldım. Bu ramlerde 1333 mhz hızındaymış. Ramler henüz elime ulaşmadığından dolayı bilgisayara takamadım. Toplam bellek yuvası 4 olarak göründüğünden satın aldığım ramleri de problemsiz olarak ilave etmeyi bekliyorum.

image

her ne kadar bilgisayarın içindeki ramlerin Hyundai marka olduğunu görsem de Corsair marka ramlerle problemsiz olarak çalışacaklarını tahmin ediyorum.
image

Gelelim en önemli parçaya : Sabit disk

image

Seagate marka sabit disk kullanılmış.  image SeaTools for Windows isimli program ile diskte bir problem varmı diye kontrol ettim. Bu program resmi olarak Seagate tarafından geliştirilip, dağıtılıyor.  Herhangi bir arıza bulması durumunda sizi garanti ile ilgili bilgilerin olduğu sayfaya yönlendirip bazı alanları kendi otomatik olarak dolduruyor. Dolaysıyla garantiye gönderirken problemin ne olduğunu da belirtmiş oluyorsunuz. herhangi bir problem çıkmadı.  Önce S.M.A.R.T Check ile test ettim.

ASUS-N53SV–SX062V-bilgisayar-ozellikler-07

Diğer tüm test seçenekleri ile bilgisayarımı test ettiğimde hiçbir sorun çıkmadı.

 

Fakat bence disk bilgisayarı oldukça yavaşlatıyor. Aynı anda diskle ilgili birkaç işlem yaptığımda bilgisayar hissedilir derecede yavaşlıyor. Bunun sebebi i7 Sandy bridge yapısından olmaması gerekir çünkü ASUS bu bilgisayarları revize etmiş olmalıydı. Peki ama bu yavaşlığı nasıl gösterebiliriz ki teknik servise ?

4 comments

 • Merhaba, makale için teşekkürler.
  Benim bir sorum olacaktı.

  bahsettiğiniz extra hdd bağlamak için kullanılan aparatı sipariş ettiğinizde elinize ulaşması açısından bir sıkıntı yaşadınız mı?

  SSD Hdd bağlayabildiniz mi?

  Son olarak da SSD’yi laptop gördüyse işletim sistemini SSD’nin üzerine kurabildiniz mi?

  Cevap verebilirseniz çok sevinirim.

 • siparişim elime problemsiz olarak ulaştı. Kargo ücreti biraz yüksekti fakat amerikadan elime sanıyorum 4-5 gün içinde ulaştı.

  Hdd ‘yi DVD-romu sökerek yerine taktım. Bu konuda çok detaylı resimlerle bir anlatım vardı.

  Üzerine işletim sistemini problemsiz olarak kuramadım açıkçası. Ne yaptıysam USB bellek üzerinden kurulumu yapamadım. En sonunda diğer diskteki windows 7 açıkken setup işlemini başlattım. Bilgisayar tekrar başlatıp kurulacak diski sorduğunda SSD diski seçtim.
  Şu anda SSD ‘li Windows 7 üzerinden size cevap yazıyorum.

  SSD ‘li disk bağımlılık yapar dikkatli olmak lazım.

 • Merhaba.
  Kullandığınız SSD nin marka ve modelini söyleyebilir misiniz ?

 • Satın aldığım ssd diskinin marka ve modelinin bir önemi yok aslında.. Tüm 2.5″ ‘lik SSD diskleri problemsiz olarak takabilirsiniz..
  Fakat benim daha önce aldığım 60 GB Corsair SSD disk arızalandı ve vatanbilgisayar para iadesi yaptı.

  60 GB yetmediği için 120 GB almaya karar vermiştim. Almışken en iyisini alayım istedim ve 120GB Vertex 3 Max IOPS Serisi Sata 3.0 SSD(550MB Okuma/ 500MB Yazma) modelini aldım.
  http://www.vatanbilgisayar.com/ocz-vtx3mi-25sat3-120g-120gb-vertex-3-max-iops-serisi-sata-30-ssd(550mb-okuma-500mb-yazma)/productdetails.aspx?I_ID=56417

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.