Yurtiçi kargo müşteri memnuniyetsizliği örneği : Kocaeli Marina şubesi kargo teslim etmeye zamanı yetmiyor

Casper marka bir bilgisayarı internet üzerinden satın aldım. Satın alırken 31 aralık cuma günü bilgisayarın elimde olması gerektiğini söyledim. Satan casperstore firması da ellerinden geleni yapacaklarını ve perşembe günü kargoya vermek için uğraşacaklarını söylediler. Perşembe günü de eposta ile kargoya bilgisayarımın verildiğini söylediler.

Cuma günü casperstore firmasını aradım, ürün kargo numarasını istedim fakat sonra öğrendim ki kargoya perşembe günü değil 31 aralık cuma günü vermişler. Dolayısıyla 1 ocak cumartesi günü değil 3 ocak pazartesi günü elimde olacağını söylediler.

 

Sipariş kargo takip numaranız: 909271567866

 

Aşağıda kargonun hareket bilgilerini görebilirsiniz. Kocaeli marina yurtiçi kargo şubesinin göre zaten kargo teslim etmek iken kargo teslimi için zaman bulamıyor. 3 ocak – 6 ocak tarihlerinde bir türlü fırsat bulupta kargoyu teslim edemiyorlarmış. BAŞKA ÖNEMLİ İŞLERİNİZ Mİ VAR ?

O kadar meşgulsünüz ki bir telefon açıp kargoyu teslim edeceğiniz kişiye bilgi dahi veremiyorsunuz !

Telefon parasından mı çekiniyorsunuz ? Kabahat mı işlediniz ?

Yoksa okula gelip te kimseyimi bulamıyorsunuz? Kocaeli üniversitesinde ikinci öğretim var. Dolasıyla zaten 22:50 ‘ye kadar okulda ders var. Güvenlik var. Teslim edecek bir kişiyi dahi bulamadınız mı ?

 

Cevap tabiki zamanımız yok. Müşteri memnuniyetini önemsemiyoruz.

image

Web 2.0 ‘da ne olaki ? bilen varmı ?

devamı da geliyor

image

One comment

Bir Cevap Yazın