Jspturk.com BLOG güncelleniyor.

ÖNEMLİ NOT: Tüm kişisel gayretlerim ve zamanımı DOKTORA TEZİMİ bitirebilmek için harcıyorum. Tezim bittikten sonra pek çok şey yapmayı planlıyorum fakat şimdilik sadece bu cümleyi yazmakla yetiniyorum.

www.jspturk.com sitesi ile ilgili bilgileri (ne zaman yayın hayatına başladı vs.)  şu anda net hatırlamıyorum. Lisan eğitimimim son  senesinde bu ismi bana birileri vermişti. Üzerinden geçen onca sene sonra bana domain’i verenin kim olduğunu öğrensem çok sevinirdim.

www.jspturk.com/blog ile ilgili bilgileri buraya yazmayı düşünüyorum.

Lütfen site ile ilgili olumlu/olumsuz görüşlerinizi bildiriniz. Böylece siteyi geliştirmem için bana fırsat vermiş olursunuz.

BLOG’da güncelleme yapmaya başladım. En eski yazımdan en yeni yazıma doğru güncelleme, gözden geçirme ve temizleme yapıyorum.

Yapılması gerekenleri kendim için not alayım :

 1. Bu BLOG ne için kullanılacak, ne tür bilgiler bulunacak
 2. Eski yazılarımın güncellenmesi sağlanacak, içerikleri genişletilecek
 • En kısa zamanda eklemeyi düşündüğüm yazı ise :
  “Kalemin Gücü” – Power of Pen = Yazarak çalışmanın, not alarak birşeyler öğrenmenin bende inanılmaz bir etkisi oldu. Daha önce yazmadan, hızlıca çok şey okumaya çalışıyorken artık not almadan, yazmadan geçmemeye çalışıyorum. Bu gerçekten güzel bir yöntemmi onuda ilerleyen zamanlarda göreceğiz çünkü yazarak ilerlemek çok daha yavaş oluyor.
 • Hızlı okuma teknikleri gerçekten işe yarıyormu ? Hızlı okuma ne demek, nasıl bilgisayar ortamında hızlı yazmayı öğrenebiliriz
 • Mindmapping nedir, gerçekten işe yararmı
 • Getting Things Done nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ?
 • Not alma için bilgisayardaki en güzel çözüm ( bana göre ) Tiddlywiki nedir, gerçekten bu kadar güzel olmasını sağlayan özellikleri nelerdir ?
 • Moodle ile ilgili planlar, projeler , şimdiye kadar kullanılan özellikleri
 • Moodle görsel video anlatımlı dersler

Anahtar kelimler, katagoriler, bileşenler

ScribeFire ile WordPress BLOG ‘a yazı eklemek, wordpress dışında hangi blog formatlarını destekliyor?

Twitter nedir, neden twitter kullanmıyorum ?

Google Scetchup nedir, ne işe yarar, bundan başka çizim programlarından hangisini kullanmalıyım ? Smartdraw 2008 ‘de spyware olacağı kullanıcı sözleşmesinde bile va, ConceptDraw, E-draw, Realdraw’dan hangisini tercih etmeliyim ?

CSS editor olarak Stylizer mı yoksa Firebug mı yoksa Webdeveloper mi kullanılmalı  ? Css kaynakları nelerdir ?

One comment

 • 1. Erdem Says:
  Kasım 28th, 2009 at 18:33

  selamlar ‘hocam’, internet’te gezinirken, jspturk.com ‘u oradan da bu bloğu buldum, inceledim ve bu başlığı gördüm ve gülümsedim, bende kendi Web sitelerim için neler yapabilirim diye düşünüyordum, birden fazla projem var. 🙂

  Joomla ve WordPress’e hakim olduğunuzu fark ettim. Gerçi bunu daha önce tef’in sitesinin altındaki Webmaster: Burak İnner yazısından da fark etmiştim 🙂

  Bu arada unutmadan Bilg. Öğrt 2. sınıf, 2. öğretimdeyim, kimmiş bu ya gibi bir düşünceniz olabilir diye yazayım dedim.

  jspturk.com alan adı oldukça iyi düşünülmüş, özgün bir içerikle trustrank değerinizi yükseltip, jsp ile ilgili birçok google sonucunda iyi yerlere gelebilirsiniz, pagerank için ise, bir iki .edu.tr backlinki iş görür 🙂

  Böylece yüksek hite ulaşırsınız diye düşünüyorum. Tabi bunun sonucunda da joomla veya wordpress kullanmamak faydalı olabilir, nitekim joomla çok sık güncelleniyor, güvenlik açıkları gibi birçok zımbırtısı sıkıntı çıkartaibliyor. WordPress olabilir gerçi.

  bende birçok joomla ve wordpress site yaptım, joomla sitelerimin güvenlik sorunları yüzünden kendi içerik yönetim sistemimi geliştirdim, her ne kadar joomla gibi her siteye uyduramasamda, birkaç kodu değiştirip 1 – 2 gün uğraşarak dinamik site çıkartabiliyorum 🙂

  şimdi yeni bir alan adı aldık onu geliştireceğiz, bu kadar öğrenci ve hoca olmasına rağmen “devreanalizi.com” boş kalmış 😀 şansa bizde onu aldık, “ekhizmet.com” ile ortak bir proje şeklinde hazırlayacağız.

  belki birbirimize bağlantı vererek destek olabiliriz 😉

  kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın